Če še ne veš veliko o kombuchi, ti je informacija, da jo moraš shranjevati v hladilniku, morda tuja.
V trgovinah jo namreč velikokrat lahko najdeš kar na navadnih policah. Kaj to pomeni?
Zakaj je nekatera kombucha v trgovini kar na navadnih policah?
Poglej ... Kombucha in vodni kefir AYATANA sta fermentirana in nepasterizirana izdelka in sodita med živo hrano oziroma pijačo.
Takšno (nepasterizirano in torej živo) pijačo pa moraš v hladilniku shraniti zato, da ustaviš proces fermentacije.
Če kombucho shraniš na sobni temperaturi, se bo poleg dodatnih mehurčkov razvil še nekoliko bolj kiselkast okus, pojavi pa se lahko tudi nov SCOBY (čajna goba).
Tako lahko produkt postane nestabilen, v steklenički pride do prevelikega kopičenja CO2 in posledično med odpiranjem lahko pride celo do “eksplozije”.
Če torej kombucho v trgovini zagledaš na navadnih trgovskih policah in ne v hladilniku, to pomeni, da gre za pasteriziran izdelek, Pasterizacija živega fermentiranega napitka pa naredi ravno to, česar nočeš - izniči žive organizme, ki so blagodejni za tvoje zdravje in počutje, samo zato, da bi bil njen rok trajanja daljši. Kakšna škoda!
Če želiš ohraniti dober okus in hkrati vse dobrobiti, skrite v kombuchi, potem ti svetujemo, da jo čim hitreje postaviš v hladilnik in jo tam hraniš do odprtja. Poleg tega je močno ohlajena tudi najbolj osvežilna in najboljšega okusa.
Zato je izredno pomembno, da z obema ravnaš premišljeno in ju shranjuješ na hladnem.